قواعد مفید برای املای صحیح کلمات Spelling

قواعد مفید برای املای صحیح کلمات Spelling

قواعد مفید برای املای صحیح کلمات Spelling

قواعد مفید برای املای صحیح کلمات Spelling
قواعد مفید برای املای صحیح کلمات Spelling

قواعد مفید برای املای صحیح کلمات Spelling

مدرسین شهر آیلتس متخصص کلاس های تدریس خصوصی بر این باور هستند که نوشتن املای درست کلمات برای بسیاری از دانش آموزان دشوار است، چرا که املای بسیاری از کلمات از قواعد موجود پیروی نمی کنند.نوشتن املای درست کلمات برای بسیاری از دانش آموزان دشوار است، چرا که املای بسیاری از کلمات از قواعد موجود پیروی نمی کنند.

 

قواعد املای انگلیسی شامل مجموعه‌ای از قواعد و نکات مربوط به نحوه نوشتن کلمات و جملات به صورت درست و منطقی در زبان انگلیسی هستند. برخی از مهمترین قواعد املایی در زبان انگلیسی عبارتند از:

 1. قواعد نوشتاری حروف بزرگ و کوچک: در انگلیسی، حروف بزرگ و کوچک برای نشان دادن اهمیت و مفهوم کلمه مهم است. برای نمونه، اولین حرف یک جمله و نام خود یا نام خانوادگی با حروف بزرگ نوشته می‌شود.
 2. نوشتن حروف تلفظ شده: برخی از کلمات در انگلیسی با یک حرف تلفظ می‌شوند، اما دو یا سه حرف نوشته می‌شوند، مانند “knight” که به صورت /naɪt/ تلفظ می‌شود.
 3. قواعد املای صوتی: برخی از قواعد املای صوتی در انگلیسی شامل نوشتن “ie” برای صدای /aɪ/ مانند “believe” و نوشتن “ei” برای صدای /iː/ مانند “receive” می‌شود.
 4. قواعد املای پسوندها: برخی از قواعد املایی برای پسوندهای انگلیسی شامل افزودن “es” به کلمات به پایان “s”، مانند “watches” برای جمع سازی کلمه “watch” و افزودن “ed” به کلمات برای نشان دادن گذشته آن‌ها مانند “walked” برای گذشته فعل “walk” می‌شود.
 5. قواعد املای تلفظی: برخی از کلمات در انگلیسی با تلفظ مختلف نوشته می‌شوند. به عنوان مثال، “read” به صورت /ri:d/ برای فعل گذشته و به صورت /red/ برای فعل حال استفاده می‌شود
 1. قواعد املای دو واکه: برخی از قواعد املایی برای کلماتی که دو واکه در کنار هم دارند شامل نوشتن “ea” برای صدای /i:/ مانند “peace” و نوشتن “ie” برای صدای /i/ مانند “brief” می‌شود.
 2. قواعد املای خودکار: برخی از قواعد املایی در انگلیسی، مانند نوشتن “i” قبل از “e” به جز در برخی از کلماتی مانند “their” و “weird”، به صورت خودکار در نرم‌افزارهای پردازش متن اعمال می‌شود.
 3. قواعد املای اختصارات: برخی از قواعد املایی برای اختصارات شامل نوشتن حرف بزرگ برای هر کلمه، مانند “NASA” برای “National Aeronautics and Space Administration” و نوشتن نقطه در پایان هر حرف اختصاری مانند “Mr.” و “Dr.” می‌شود.
 4. قواعد املای نگاره‌ها: برخی از قواعد املایی برای نگاره‌ها شامل نوشتن “apostrophe” برای نشان دادن مالکیت مانند “John’s car” و نوشتن “s” به پایان کلمه برای نشان دادن جمع مانند “cats” می‌شود.

در کل، برای یادگیری قواعد املایی در زبان انگلیسی، بهتر است با مطالعه کتاب‌ها و مقالات، نوشتن و خواندن متن‌ها و انجام تمرینات املایی و نوشتاری زیاد آشنا شوید. همچنین، استفاده از نرم‌افزارهای تصحیح املایی می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های املایی کمک کند

هنگامی که می‌خواهید کلمات را بنویسید، باید به قواعد املایی دقت کنید تا کلماتتان صحیح و قابل فهم باشند. برخی از قواعد املایی عبارتند از:

 1. قواعد املایی پایه: برخی املا‌های پایه‌ای مانند املا‌ی حروف بزرگ، کوچک، خودصدا و … هستند. به عنوان مثال، باید دانست که بعضی از کلمات همچون “car” بزرگ و “cat” کوچک نوشته می‌شوند.
 2. قواعد املایی واج‌شناسی: برخی املا‌های باید به تناسب واج‌شناسی کلمات باشند. به عنوان مثال، باید دانست که کلمه “bicycle” با دو واج شکسته “bi-cy-cle” نوشته می‌شود.
 3. قواعد املایی در قواعد گرامری: برخی املا‌های براساس قواعد گرامری نوشته می‌شوند. به عنوان مثال، باید دانست که فعل “to be” با حرف اول بزرگ نوشته می‌شود.
 4. قواعد املایی در لغت‌نامه: برخی کلمات در لغت‌نامه با دیگر کلمات هم معنی به صورت متفاوت نوشته می‌شوند. به عنوان مثال، کلمه “color” در امریکا با حرف u به صورت “colour” نوشته می‌شود.

 

حتی اگر قواعد املایی بر کلمات حاکم بودند:

 • تعداد این قواعد برای به خاطر سپردن بسیار زیاد است

 • بسیاری از این قواعد واقعا پیچیده هستند

 • دسته ی بزرگی از این قوانین تنها بر گروه کوچکی از کلمات حاکم هستند

 • و دست آخر این که تقریبا هر قاعده ی املایی استثنائاتی دارد

 

علی رغم تمام گفته های بالا قوانینی با استثنائات کم موجود هستند که به خاطر سپردن و یادگیری آن ها آسان است. با یادگیری این قوانین و استفاده از آن ها می توانید املای خود را تقویت نمایید.

در این جا به معرفی هشت مورد از این قوانین می پردازیم:

 1. کلماتی که انتهای آن ها به صدای “v” ختم می شود املای ان ها به صورت “ve” نوشته می شود. مثلا shave، above، و effective

 2. حرف “i” همیشه پیش از “e” به کار برده می شود مگر بعد از حرف “c”. مثلا believe و field اما در کلمه ی receive حروف “i” و “e” جابجا نوشته می شوند

 3. فرم جمع کلماتی که به یک حرف بی صدا/consonant + حرف “y” ختم می شوند مانند carry با تبدیل “y” به “i” و اضافه نمودن “es” نوشته می شود. به عنوان مثال جمع کلمه ی country به صورت countries نوشته می شود. این نکته حائز اهمیت میباشد که در کلماتی که حرف قبل از y یکی از حرف صدادار/vowel باشد (حروف صدار: a، e، i، o، u)، برای تبدیل اسم به حالت جمع نیازی به تغییر دادن “y” به “i” نخواهد بود، مانند Keys و Boys

 4. هنگام اضافه نمودن پسوندهایی/Suffix که با یک حرف صدادار/vowel آغاز می شوند به کلماتی که به حرف “e” ختم می شوند، حرف “e” از انتهای آنها حذف می شود. به عنوان مثال

  Change + “ing” = changing

 5. هنگام اضافه نمودن پسوندهایی که با یک حرف بی صدا/consonant آغاز می شوند به کلماتی که به حرف “e” ختم می شوند، حرف “e” از انتهای آنها حذف نمی شود. به عنوان مثال

  use + “ful” = useful
  love + “ly” = lovely

 6. هنگام اضافه نمودن پسوند به کلماتی که انتهای آن ها به یک حرف صدادار/vowel + یک حرف بی صدا/consonant ختم می شود، حرف بی صدا تکرار می شود. به عنوان مثال

  top + “ed” = topped
  swim + “er” = swimmer
  hit + “ing” = hitting

 7. حرف “q” در کلمات با حرف “u” دنبال می شود، مانند: quick، equation، antique و …

 8. هنگام اضافه کردن پیشوند/Prefix به کلمات املای آن ها تغییر نمی کند. به عنوان مثال:

  “mis” + spell = misspell
  “re” + move = remove
  “tri” + angle = triangle

گرچه همواره، و حتی در مورد تعدادی از قواعد بالا، استثنائاتی وجود دارند اما این قواعد می تواند در بسیاری از اوقات راهگشا باشند.

شما در کلاس های تدریس خصوصی آیلتس که به صورت آنلاین یا خصوصی و نیمه خصوصی با حضور بهترین معلم آیلتس برگزار میگردد با تمام راه حل های ممکن آشنا خواهید شد که دیگر نگران این موارد نخواهید بود.

——- قواعد مفید برای املای صحیح کلمات Spelling (بخش ۲)

احتمالا قانون «i قبل از e قرار می‌گیرد و بعد از c قرار نمی‌گیرد» را شنیده‌اید. این قانون قاعدتا باید به شما کمک کند بتوانید تفاوت بین ie یا ei را در کلماتی مثل “field” و “receive را توضیح دهید. اما وقتی می‌بینید کلماتی مثل “weird”، “seize”، “ancient”، “weigh”، “science” و تعداد زیادی کلمات دیگر وجود دارند که این قانون را نقض می‌کنند، می‌فهمید در املای کلمات انگلیسی استثناهای زیادی وجود دارد. خیلی گیج‌کننده است، نه؟

توصیه می‌کنم استراتژی متفاوتی را انتخاب کنید. در این مقاله یادآورهای تصویری و نکاتی را معرفی می‌کنم که به شما کمک می‌کند املای دقیق و درست کلمات مشکل‌دار و دردسرساز در زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

اما در ابتدا آگاه باشید و بدانید که این مشکل را بسیاری از بومیان انگلیسی‌زبان هم تجربه می‌کنند. یکی از اتفاقات رایج در کشورهای انگلیسی‌زبان که در کشورهای دیگر به ندرت دیده می‌شود، این است که بحث هجی و املای کلمات به قدری مهم است که مسابقاتی برای این مسئله برگزار می‌شود و طرفداران بسیاری دارد.

بومیان انگلیسی‌زبان هم به طور دائمی با هجی و املای کلمات سروکله می‌زنند و بیشتر مطالبی که در اینترنت می‌خوانید به طور قطع از فیلتر برنامه‌ها یا نرم‌افزارهای املا و هجی گذشته تا مشکلی نداشته باشد. خود من وقتی این مقاله را می‌نوشتم، بعد از هر جمله کلمه یا کلماتی را می‌دیدم که زیر آن‌ها خطر قرمزی کشیده شده بود و به من می‌گفت که بله! باز هم گل کاشتی!

بنابراین اگر احساس می‌کنید در مبحث هجی و املای کلمات انگلیسی نیاز به کمک دارید، نگران نباشید؛ همه ما این مشکل را داریم!

 

——- قواعد مفید برای املای صحیح کلمات Spelling (بخش ۳)

ترفندهای زبان برای یادگیری هجی و املای کلمات

وقتی زبان‌آموز مبتدی هستید، املا و هجی کلمات آن‌قدرها که فکر می‌کنید، ضروری و مهم نیستند. برای شروع به شما پیشنهاد می‌کنم وقتی متنی را با صدای بلند می‌خوانید، با گوش‌هایتان کلمات را یاد بگیرید و بعد از آن است که مهارت‌های شما در قسمت‌های مختلف به طور طبیعی پیشرفت می‌کند. برای درست نوشتن املا و هجی کلمات همیشه می‌توانید از گوگل یا قابلیت اصلاح خودکار (Autocorrect) در مرورگر اینترنت یا برنامه Word استفاده کنید.

با در نظر داشتن این مورد، تصمیم دارم نمونه‌های کوچکی از یادآورهای تصویری را که خودم برای یادگیری املا و هجی بعضی کلمات از آن‌ها استفاده می‌کردم با شما به اشتراک بگذارم. این یادآورها نه تنهای برای خودم، که برای دانش‌آموزان من هم مفید بوده است و باعث می‌شود املای صحیح کلمات را به خاطر بسپارید!

یادآور تصویری (mnemonic) ابزاری برای به خاطر سپردن کلمه یا عبارتی است که به خاطر سپردن آن در حالت طبیعی سخت است و با استفاده از این یادآور بهتر در ذهن می‌ماند و هر زمان به کلمه مورد نظر نگاه کنید، تصویری که ساخته‌اید در ذهنتان شکل می‌گیرد و می‌توانید معنی عبارت یا کلمه را به راحتی به یاد بیاورید. در اینجا از یادآورهای تصویری برای یادگیری و به خاطر سپردن املا و هجی انگلیسی استفاده می‌کنیم.

با یادآورهای تصویری که در ادامه به شما معرفی می‌کنم شروع کنید. اما مهم‌ترین مسئله این است که خودتان از ذهن، فکر و خلاقیت خودتان استفاده کنید و با توجه به خلق و خو و علایق خودتان این یادآورها را بسازید. با استفاده از این یادآورها املا و هجی کلمات سخت انگلیسی در ذهنتان می‌ماند و به تدریج در املای کلمات به زبان انگلیسی مهارت پیدا می‌کنید.

 • این دسر خیلی شیرین است (This dessert is so sweet)

در زبان انگلیسی دو کلمه داریم که شبیه هم هستند: dessert (که یک خوراکی شیرین است و اغلب بعد از غذا خورده می‌شود) و desert (زمینی خشک، با آب و هوایی گرم که پر از شن است و همچنین در قالب فعل به معنی کسی را ترک کردن است). سعی کردم این دو کلمه را به این شکل به خاطر بسپارم که «دسر خوردن» بهتر از بودن در «بیابان» است، به این معنی که اولی «خوب و شیرین» است و دومی «بد و ناخوشایند». همچنین می‌توانید از این زاویه هم به آن نگاه کنید و بگویید چون کلمه «Dessert» دو تا “s” دارد، پس بهتر است.

 • آن دروغگو آشنا به نظر می‌رسد (That liar looks familiar).

تلفظ کلمه “liar” به صورتی است که ممکن است املا و هجی آن برای زبان‌آموزان و حتی بومیان سخت باشد. تلفظ این کلمه می‌تواند باعث شود فکر کنید در املای آن “e” یا حتی “y” باشد! اما من برای به خاطر سپردن این کلمه از جمله بالا استفاده کردم و وقتی آن را با کلمه familiar مقایسه می‌کنم، به خاطر سپردن املای کلمه liar خیلی ساده‌تر می‌شود.

 • هیچ‌وقت یک دروغ را باور نکن (Never believe a lie)

هنوز با کلمه “lie” سروکار داریم. کلمه “lie” داخل کلمه “believe” هم دیده می‌شود. از آن کمک بگیرید تا کلمه را درست بنویسید.

 • یک مدیر مدرسه دوست شماست (A principal is your pal)

کلمه “Principal” یک حقیقت بنیادی است. همچنین می‌تواند معنی «اصلی» (main) هم بدهد و تلفظ آن هم شبیه کلمه‌ای مشابه است که به معنی مدیر مدرسه است. از آنجایی که کلمه دوم یک انسان است و یک مدیر مدرسه خوب می‌تواند رفتاری دوستانه داشته باشد، سعی می‌کنم این مسئله را به خاطر بسپارم که یک مدیر مدرسه دوست من (pal) است.

 • ریتم باعث می‌شود شما برقصید (Rhythm helps your two hips move)

املای کلمه Rhythm سخت است چون هیچ مصوتی (واکه) ندارد و باید یادتان بماند که این کلمه دو “h” دارد. از آنجایی که ریتم باعث می‌شود شما برقصید و برای رقصیدن باید هر دو طرف پایین‌تنه را تکان بدهید، این یادآور تصویری می‌تواند به شما کمک کند املا و هجی این کلمه را راحت‌تر به خاطر بسپارید؛ به اولین حرف هر کلمه در عبارت بالا دقت کنید!

 • یک جزیره سرزمینی است که در میان آب قرار دارد (An island is landin the middle of the water)

این کلمه و کلمات دیگر مثل این، دردسرساز و ریسکی هستند چون حروف بی‌صدا دارند. اما سعی کنید با استفاده از یادآورهای تصویری آن‌ها را درست هجی کنید.

 • در ماه ژولای هوا واقعا گرم است (It’s truly hot in July)

زبان‌آموزان انگلیسی زیادی را دیدم که املا و هجی “truly” را به اشتباه به شکل “truely” و یا “truley” می‌نویسند. حقیقت (truth) ماه July را که هوا به شدت گرم می‌شود در نظر بگیرید و املای کلمات را درست بنویسید.

 • موش را جدا کن!

کلمه separate خیلی معادل و شبیه تلفظش نیست، بنابراین در این کلمه، لغت “rat” را پیدا کردم و آن را از کل کلمه جدا کردم تا بتوانم از آن برای املا و هجی درست استفاده کنم.

 • خانم پِل هیچ‌وقت اشتباه تلفظ نمی‌کند (Miss Pell never misspells)

نکته طعنه‌آمیز درباره املا و هجی زبان انگلیسی در کلمه بالا این است که گاهی اوقات (بیشتر مواقع) یادتان می‌رود دو “s” بنویسید. به «Miss Pell» فکر کنید تا در نوشتن این کلمه به شما کمک کند.

 • “Affect” یک عمل را توصیف می‌کند، “Effect” نتیجه نهایی را توصیف می‌کند (Affect describes an action, effect describes the end result)

این دو کلمه که بسیار به هم شبیه هستند، به راحتی اشتباه گرفته می‌شوند و عده زیادی آن‌ها را به غلط و به جای هم استفاده می‌کنند. بنابراین برای اینکه این دو کلمه را به درستی بنویسید بدانید affect یک action است و برای effect به end result فکر کنید.(منبع ایرانمهر)(ielts.org)

به طور کلی، برای داشتن املای درست باید به نحوه نوشتن کلمات در دیکشنری و لغت‌نامه‌های قابل اعتماد توجه کنید و همچنین با تمرین و تماشای نوشتارهای صحیح، بهبود املای خود را به دست آورید.

برای دریافت مشاوره رایگان آزمون آیلتس کلیک کنید

تدریس آیلتس توسط برترین مدرس های آیلتس ایران

آیلتس تضمینی 

مطالعه برترین مطالب شهر آیلتس را به شما پیشنهاد میکنیم :

آیلتس تضمینی ، کلاس خصوصی آیلتس ، آموزش آیلتس آنلاین