نوشتن sop

نوشتن sop

سالانه هزاران دانش پژوه و پژوهشگر مشتاق، برای اخذ پذیرش در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر بین المللی اقدام می نمایند.
این افراد از جنبه های تحصیلی (آکادمیک)، اجتماعی، و حرفه ای با یکدیگر متفاوتند.

دانش آموخته ای ممتاز از یک دانشگاه، ممکن است در مقایسه با دانش آموخته متوسط از دانشگاهی دیگر در سطح پایین تری قرار گیرد.
آزمون های استاندارد شده نظیر GMAT، TOEFL، SAT، و GRE به طور کل نگرانه بیانگر پیشینه آکادمیک، شخصی، و حرفه ای متقاضی نیستند.
از این رو، متن بیانیه هدف یا SOP (مخفف Statement of Purpose)،
به طور استادانه ای شخصیت، دیدگاه ها و چشم اندازها، عمق پناره و نگرش،
و اهداف و برنامه های آینده شما را برای تحصیل در دانشگاه و مؤسسه آموزشی مورد نظرتان بیان می نمایند.

 

در حالی که دانشگاه ها و مدارس ممتاز و درجه یک مدیریت و کسب و کار، اغلب از متقاضیان درخواست چندین انشا (Essay) یا نگارش شخصی می نمایند، سایر دانشگاه ها و مدارس آموزش عالی از متقاضیان درخواست یک انشا (در محدوده ۵۰۰ الی ۲۰۰۰ کلمه) با عنوان بیانیه هدف (SOP) یا انگیزه نامه یا بیانیه شخصی (Personal Statement) می نمایند. از این رو، بیانیه هدف (SOP) مهم ترین بخش یا عنصر درخواست پذیرش (Application شما) به شمار می آید.
شما به عنوان متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، بسته به کیفیت و تأثیرگذاری SOP خود، یا برنده، یا بازنده میدان رقابت با سایر متقاضیان خواهید بود.
از بیانیه هدف (SOP) انتظار می رود به سؤالاتی از جمله سؤالات ذیل پاسخ دهد:

 

 • دلیل انتخاب دانشگاه/ مدرسه آموزش عالی انتخابی؛
 • برنامه های آینده کاری و آکادمیک شما؛
 • تأثیر برنامه یا دوره مورد نظر در آینده شما و اثبات لیاقت و شایستگی شما برای پذیرفته شدن در این دوره.

برخی اوقات، دانشگاه یا مدرسه آموزش عالی مورد نظر سؤالاتی را که باید در SOP به آنها پاسخ دهید را از پیش تعیین می نماید. اولین نکته ای که باید درک نمائید این است که “SOP بخشی از یک مسابقه انشا نویسی نیست!”. هدف، نوشتن یک SOP عالی نیست! ایده نگارش SOP، نگارش متنی است که بتواند پرونده پذیرش شما را از دیگر پرونده ها متمایز نموده و دلایل خوبی برای انتخاب شما در فهرست فینالیست های متقاضی در اختیار کمیته پذیرش قرار دهد.

یک بیانیه هدف (SOP) خوب، منعکس کننده ویژگی های شخصیتی، استعدادها و علایق شماست که در رزومه یا فرم درخواست پذیرشتان (Application form) آشکار نیستند.
یک بیانیه هدف (SOP) خوب در عین پاسخگویی به سؤالات مطرح، نقاط قوت شما را پررنگ و تقویت می نماید و دلایل منطقی برای تأخیرها، شکست ها، و تعلل در تحصیل و کار شما بیان می نماید تا کمیته پذیرش شناخت درستی از شما پیدا نمایند.
نکته بسیار مهم: بیانیه هدف (SOP) نسخه داستانی CV یا رزومه شما نیست. یک بیانیه هدف (SOP) در اصل بیان مطالب و تجربیات و خط سیر زمانی عملکرد شما در گذشته و بیان برنامه ها و اهداف شما برای آینده است.لذا اگر قرار باشد SOP نوشته شده صرفاً تکرار مکررات باشد، آن SOP، سند خوبی نخواهد بود.
اما پیش از هر کاری، به کارهای مهم تر بپردازیم! لطفاً سؤالات مورد نظر دانشگاه یا مؤسسه آموز عالی مورد نظر را (در صورت وجود) با دقت مطالعه کرده و شاخص های انتخابی دانشگاه مورد نظر را به خوبی درک نموده و پاسخ های خود را بر همان اساس آماده نمائید.
پس از اینکه ایده ها و افکار خود را به صورت کلی و فهرست وار به رشته تحریر در آوردید، آنگاه درباره نگارش بیانیه هدف (SOP) آینده ساز و منحصربه فرد خود با ما تماس بگیرید.
واحد ارتباطات بین الملل مرکز ترجمه و نگارش محتوای GCI با چندین سال تجربه در نگارش بیانیه هدف (SOP) و رزومه/ CV حرفه ای (Professional) و رزومه/ CV تحصیلی (Academic) تجربیات موفقی در زمینه متقاضیان پذیرش در دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی معتبر بین المللی در رشته های گوناگون داشته است.
کارشناسان مجرب مرکز ترجمه و نگارش محتوای GCI در کنار مشاوره و راهنمایی شما درباره چگونگی نگارش یک بیانیه هدف (SOP) متمایز و منحصر به فرد، با نگارش و بهینه سازی بیانیه هدف (SOP) شما، با قطعیت شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه مورد علاقه تان افرایش خواهند داد.

 پیش نیازهای نگارش بیانیه هدف (SOP)

 1. نگارش SOP کار عجله ای نیست. لطفاً برای نگارش SOP خود، به ویژه به هنگام تکمیل پرسشنامه نگارش SOP زمان کافی و کیفی اختصاص دهید، چراکه هرچقدر اطلاعات کامل و غنی تر در قالب جواب های پرسشنامه SOP برای ما ارسال کنید، تبعاً کیفیت کار افزایش و زمان نگارش SOP منحصر به فرد شما کاهش خواهد یافت. طبق تجربه ما، تکمیل کامل پرسشنامه SOP به طور میانگین نیازمند ۳ الی ۴ ساعت تفکر و زمان مفید است.
 2. همانند رزومه/CV خود، برای نگارش SOP صداقت و راستگویی را فراموش نکنید. در کنار نگارش SOP، درصورتیکه نیازمند مشاوره و دریافت خدمات نگارش رزومه/CV هستید، می توانید روی خدمات نگارش رزومهCV ما حساب کنید.
 3. از بیان عبارات کلیشه ای و شعارهای تکراری جداً خودداری کنید! یک بیانیه هدف (SOP) خوب، مثل اثر انگشت شما منحصر به فرد و مخصوص شماست. لذا فضای کم SOP را با بیان جملات تکراری، جملات قصار بزرگان، فلسفه بافی، شعر، داستان نویسی شلوغ و متراکم نکنید و صرفاً به بیان جزئیات و آنچه لازم است بپردازید. SOP یک اثر ادبی نیست. لذا نباید از SOP انتظار جملات آهنگین و حماسی داشته باشید. چنین رویکردی اشتباه و نافرجام است.
 4. به هنگام نگارش SOP، سیر تحول فردی، تحصیلی و حرفه ای خود را از کودکی تا امروز و جایگاهی که در آن قرار دارید دنبال کنید و نکات و رویدادهای تعیین کننده را یادداشت کنید.
 5. اول به خودتان، و سپس به تجربه حرفه ای ما اعتماد کنید! با تفکری خلاق و قلمی توانا، SOP شما خواهد درخشید!

گستره خدمات

 1. نگارش SOP: برای افرادی که قصد دارند بیانیه هدف (SOP) از پایه برایشان نوشته شود. (بسته کامل خدمات SOP)
 2. بهینه سازی و ویراستاری SOP: مناسب افرادی که خود اقدام به نگارش بیانیه هدف (SOP) نموده، اما نیازمند مشاوره و راهنمایی مرکزی مجرب و آگاه برای پالایش و بهینه سازی آن هستند.
 3. تحلیل بیانیه هدف (SOP) از پیش نوشته شده: برای آن دسته از افرادی که خود اقدام به نگارش بیانیه هدف (SOP) نموده و می خواهند کارشان توسط کارشناسان ما مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد. در چنین حالتی پس از بررسی بیانیه هدف (SOP)، راه کارهای بهینه سازی و افزودن به غنای مطلب توسط کارشناسان ما ارائه می گردد.

فرآیند خدمات نگارش بیانیه هدف (SOP)

 1. ثبت سفارش، پرداخت هزینه نگارش SOP، و ثبت آنلاین فیش پرداختی
 2. دریافت پرسشنامه نگارش SOP از سایت
 3. تکمیل پرسشنامه و ارسال آن برای کارشناسان ما
 4. نگارش پیش نویس فارسی SOP و بهینه سازی آن به کمک شما (در صورت سفارش ۵۰% به هزینه اضافه می شود)
 5. نگارش، تدوین و ویراستاری SOP به زبان انگلیسی و بهینه سازی آن به کمک شما
 6. تحویل بیانیه هدف (SOP) منحصر به فرد و متمایز شما

مدت زمان مورد نیاز

مدت زمان مورد نیاز برای نگارش SOP به طور تقریبی ۱۰ الی ۱۲ روز کاری پس از تحویل اطلاعات کامل پرسشنامه SOP می باشد. اما در شرایط فوری و فورس ماژور، منوط به آماده بودن و تکمیل کلیه اطلاعات پرسشنامه SOP، این زمان از ۳ الی ۵ روز کاری قابل تعدیل است.
تعرفه بسته های خدمات نگارش بیانیه هدف (SOP)

واحد تعرفه: تومان

 

سفارشی سازی شده برای دانشگاه خاص (شامل مطالعه دقیق و تحقیق روی دانشگاه و دوره مورد نظر شما و مد نظر قرار دادن نکات کلیدی و تعیین کننده برای دانشگاه مورد نظر به هنگام پذیرش دانشجویان جدید)

آیلتس

** SOP نهایی، ویراستاری و غلط یابی شده و سپس برای شما ارسال می گردد، اما هر بار بازخوانی عمقی بیانیه هدف (SOP) و صرف زمان بیشتر بر روی متن، قطعاً موجب می گردد تا ایده های تازه و راه هایی برای بهینه سازی جملات به ذهن نویسنده خطور کند. به همین دلیل ۲ بار بازخوانی و بهینه سازی SOP شما می تواند SOP حرفه ای و عالی شما را بهتر و زیباتر کند.

 

*** SOP که از قبل به زبان انگلیسی نوشته اید از حیث ایرادات املایی، نگارش و رسایی کلام، مورد بررسی قرار گرفته و اصلاح می گردد. همچنین، جملات و عبارات نامفهوم علامتگذاری می گردند.

 

**** مشاوره لازم به صورت تلفنی درباره نقاط ابهام شما در نگارش SOP داده می شود. لطفاً توجه داشته باشید، این مشاوره تلفنی، آموزش نگارش SOP از پایه نمی باشد، و انتظار می رود افرادی که خود قصد نگارش SOPشان را دارند، از قبل با ساختار و نحوه نگارش SOP آشنایی پیدا کرده باشند. این خدمت مناسب افرادی است که در خصوص نکات ریز SOP یا رویدادها و تجربیات تحصیلی و حرفه ای خود و نحوه گنجاندن آنها در SOP ابهام دارند.

حداقل زمان مشاوره ۳۰ دقیقه می باشد. لذا درصورتیکه فکر می کنید زمان مشاوره شما بیشتر خواهد شد یا نیازمند زمان بیشتر هستید، لازم است هزینه زمان اضافه را از قبل پرداخت نمائید. بدیهی است پس از اتمام زمان مشاوره تلفنی، جلسه بعدی مشاوره منوط به پرداخت مجدد هزینه مشاوره خواهد بود.

 


مطالب بیشتر: